Сир у мишоловці

Чому не варто користуватися російськими соціальними медіа

Назад на головну Терехов

Кремлівська пропаганда інтенсивно використовує всі канали комунікації. Крім телебачення та інших традиційних ЗМІ величезний масив інформації вкидається і через нові медіа – соціальні мережі і блогосферу.

Mail. Ru проти решти світу

Можна говорити про те, що, як мінімум на п’яти майданчиках відбувається робота проросійських інтернет-провокаторів, так званих путінських ботів і тролів. Це блог-платформа Livejournal.com (Живий журнал), мікро-блоггінговая мережа Twitter, а також соціальні мережі Вконтакте, Однокласники і Facebook.

З даних платформ три мають американське походження (Livejournal.com, Twitter і Facebook), дві – російське (Вконтакте і Однокласники).

Варто зауважити, що в Росії шукали заміщення всім американським продуктам. Холдинг Mail.ru намагалися розвивати як майданчик для блогерів «Мій світ», аналогічний живому журналу, так і мікро-блоггінговую мережу, аналогічну Twitter. Російська Футурба, яка, на відміну від Твіттера, давала можливість користувачеві залишати повідомлення довжиною на 20 знаків більше (160 проти 140), проіснувала недовго, і цей проект був згорнутий.

Великих успіхів росіянам вдалося досягти в копіюванні соціальних мереж. Павло Дуров зумів поєднати ідеї творця Facebook Марка Цукерберга з можливістю розміщувати піратський аудіо-та відео-контент, з чого виникла мережа Вконтакте.

Проектом зі своєю унікальністю і акцентом на ностальгію стала соцмережа Одноклассники, яка набрала популярність на теренах колишнього СРСР.

У підсумку холдинг Mail.ru досяг великих успіхів не в створенні власних продуктів, а в придбанні готових. Вконтакте і Одноклассники належать на даний момент саме “Mail.Ru Group”.

Всі ці подробиці злиттів і поглинань будуть мати велике значення в поясненні природи того сегмента російської пропаганди, який існує у всесвітній павутині.

Телебачення vs Інтернет

Сеанс масового телегіпноза, який зараз відбувається в Росії має приголомшливий ефект, порівнянний з тим, який був у Німеччині, коли там пропагандою займалися Гітлер і Геббельс. Росіяни цілком упевнені в тому, що на території Донбасу «доведені до відчаю шахтарі і трактористи б’ються власною зброєю з фашистською хунтою, що спонсорується Держдепом США».

Така лобова подача не проходить на території решти світу, і, навіть не завжди діє на тих росіян, які більшу частину інформації черпають з кібер-простору – новинних сайтів, соцмереж і блогів. Для впровадження тез кремлівської пропаганди на цих майданчиках і створена команда інтернет-провокаторів, путінських (або кремлівських) ботів і тролів.

Тисячі співробітників цього «міністерства правди Росії» доносять світові благу звістку про велич, миролюбність і мудрость Володимира Путіна, а також про гріхи і прорахунки його опонентів.

Крім п’яти основних платформ, про які вже йшлося, робота ведеться ще за кількома напрямками. Це банальні коментарі до новин на інформаційних сайтах, завантаження і коментування відео-роликів на сервісі Youtube, а також ведення дискусій на форумах. Для простоти оповідання ми опустимо деякі подробиці роботи на окремих сегментах.

Протидія

У світі вже майже не залишилося куточка, де б не були стурбовані роботою кремлівських ботів. Аналогічна, і навіть велика за масштабами робота велася китайською командою, яка включала до декількох сотень тисяч фальшивих акаунтів. Але ця діяльність відбувалася на території самого Китаю, а тому не так турбувала інший світ.

Коли ж «любителі Путіна» з’явилися у всіх куточках інформаційного світу, творці медіа-імперій задумалися над нанесенням удару у відповідь.

Зараз ми розповімо про ті приклади боротьби, які дають результат в різних сегментах інтернету.Можна сказати, що боти поки ще перемагають. Але методи подолання їх активності постійно шукаються, а значить, розрив буде скорочуватися.

По-перше, багато інформаційних сайтів елементарно закривають можливість коментування своїх повідомлень. Безумовно, від цього страждає деяка частина аудиторії, якій подобається обговорювати новини. Але під впливом команди путінських агітаторів, які працюють на англійській, німецькій, іспанській і деяких інших мовах ці самі обговорення починають набувати занадто однобічний характер.

Twitter

У березні (2015 р., – примітка адміна) дослідник мікроблогінговий мережі Лоренс Александер виклав в мережу свої дані, з яких можна було дізнатися, що у Твіттері існує більше двадцяти тисяч зв’язаних між собою акаунтів, які в єдиному пориві хвалять політику Путіна на цій платформі. Ці акаунти «дружать» між собою, коментують «один одного» і всіляко підвищують релевантність постів і акаунтів своєї команди.

Дослідник навіть представив даний фрагмент світової павутини у вигляді схеми, яка описувала цей взаємозв’язок між фейковими користувачами.

боти твіттер

Ще раніше багато хто знаходив в Твіттері безліч профілів, з яких залишають однакові повідомлення. Був навіть заведений спеціальний аккаунт «Ботальйон Ольгино», де викладаються приклади масових інформаційних вкидань, які здійснюють путінські боти.

Bots

батальйон Ольгино

 

B81wIPSCEAApjRA

Livejournal

Найбільш вивчена діяльність ботів саме в ЖЖ. Частково це відбулося через те, що на олівець російським і європейським журналістам потрапив один з офісів, звідки здійснювалася робота команди ботів. Які існували в Пітері спочатку біля станції метро Ольгино, а потім переїхали на вулицю Савушкина, будинок № 55.

У мережу потрапили реальні імена керівників і спонсорів цієї організації, а також імена фейкових акаунтів в Живому журналі, з яких здійснювалася «інформаційна робота».

У мережі також можна знайти і фотографію самої будівлі, де знаходиться організація ТОВ «Інтернет-дослідження».

Савушкін

Facebook

Група українських волонтерів у березні поточного року запустила проект TrolleyBust, слоганом якого є наступна фраза – «відстежуємо і блокуємо антиукраїнських тролів і пропагандистів». Творці ресурсу організовують користувачів для того щоб висилати систематичні (і справедливі) скарги на користувачів, які поводяться образливо і войовничо по відношенню до України.

Сервіс поки працює тільки з тролями у Фейсбуці. Користувачі висловили думку, що на провокаторів, які працюють в російських соціальних мережах висилати скарги марно. Тому що певні акаунти, з яких ведеться пропаганда, що не будуть забанені ніколи, скільки б скарг на них не надсилали.

Найімовірніше, Mail.ruGroup знаходиться в щільному контакті з російськими спецслужбами і тими підрозділами, які відповідають за пропаганду. А це означає, що команді тролів в мережах Вконтакте і Одноклассники нічого не загрожує.

Треба зауважити, що російськомовний (точніше, кирилічний, включно з українським, – прим.) сегмент Фейсбуку модерується з Росії, а значить ситуація все таки не ідеальна. Тим не менше, російські модератори працюють за загальними правилами, прийнятих для цієї соцмережі в усьому світі.

тролейбус

  • Примітка адміністратора: незважаючі на цікавий та актуальний задум проекту, рекомендую охочим приєднатися спочатку перевірити, наскільки цей проект дійсно займається тим, що декларує.  Не можна відкидати можливість фейку,-  з метою створення бази даних на активних проукраїнських користувачів мережі.

Youtube

Хоча ця платформа вважається в першу чергу відеосервісом, але її висока популярність призвела до того, що Youtube частково  існує як соціальна мережа, і, навіть, трохи, як пошукова система. Адже за кількістю пошукових запитів цей сервіс випереджає навіть деякі відомі «пошуковики».

Тут проросійські мережеві пропагандисти не лише ведуть роботу в коментарях, але і накручують перегляди і рейтинги окремим відео, самі заливають відео-фрагменти і ролики. Якщо, наприклад, ввести в пошук поєднання слів «2 травня Одеса», то кілька перших десятків запропонованих роликів будуть явно проросійського змісту.

Видання Washingtonpost провело ретельний аналіз діяльності в Youtube телеканалу RussiaToday. Виявилося, що RT набагато більше, ніж будь-яке інше світове ЗМІ завантажує своїх сюжетів на відеосервіс.

Крім того, було відмічено, що матеріали про українські події російським каналом найбільше спрямовуються на європейську аудиторію. Більш докладно з дослідженням можна ознайомитися тут.

ryMqEMhPVN4

Таким чином, можна бачити, що на американських сервісах робота з нейтралізації ведеться. І вона починає давати певний результат.

В Одноклассниках і Вконтакте протистояти кремлівським ботам практично неможливо. Найбільш жорстко йдуть справи на Ok.ru, де запросто видаляють про-українські групи, зміст яких нелояльно по відношенню до російської пропаганди.

Вконтакте діє не так незграбно, але ні в першій соцмережі, ні в другий, наприклад, неможливо розвивати групу, користувачі якої вважають що Крим – це Україна. Якщо вона набирає певну популярність, то просто видаляється.

Одеса

В Одесі основними майданчиками, де розгортаються політичні дискусії можна назвати наступні. Це Одеський форум, сайт Dumskaya.net і великі одеські групи Вконтакте. Ситуація на перших двох ресурсах, де контроль здійснюється одеськими модераторами кардинально відрізняється від тієї, що в паблік на платформі російської соц-мережі. На Одеському форумі і на Dumskaya.net існують обидві точки зору, і дискусія ведеться щодо коректно.

Якщо ж ризикнути заглянути у великі міські групи Вконтакте, то кількість тролів, які брудно ображають користувачів з про-українськими поглядами, просто зашкалює.

Таким чином, можна говорити, що проблема путінських ботів і тролів буде вирішуватися скрізь, крім російських соціальних медіа.

Щоб убезпечити себе, варто максимально обережно ставитися до даних сервісів.

Деякі українці демонстративно пішли з російських соцмереж. Інші поки не хочуть або не можуть собі цього дозволити.

Проте варто пам’ятати наступне.

Якщо ви користуєтеся російським інформаційним продуктом, то одного разу він може стати зброєю, спрямованою, в тому числі і особисто проти вас.

http://www.odcrisis.org/pochemu-ne-stoit-polzovatsya-rossijskimi-socialnymi-media/

Post Categories: Новини